Saturday, April 27, 2019

Weekend Headlines | 2019 Will Eisner Comic Industry Award Nominees Pt. 1



The Will Eisner Comic Industry Awards are presented by the San Diego Comic Convention (Comic-Con International), a California Nonprofit Public Benefit Corporation organized for charitable purposes and dedicated to creating the general public’s awareness of and appreciation for comics and related popular artforms, including participation in and support of public presentations, conventions, exhibits, museums, and other public outreach activities which celebrate the historic and ongoing contribution of comics to art and culture.

Best Short Story
“Get Naked in Barcelona,” by Steven T. Seagle and Emei Olivia Burrell, in Get Naked (Image)
“The Ghastlygun Tinies,” by Matt Cohen and Marc Palm, in MAD magazine #4 (DC)
"Here I Am," by Shaun Tan, in I Feel Machine (SelfMadeHero)
“Life During Interesting Times,” by Mike Dawson (The Nib), https://thenib.com/greatest-generation-interesting-times
“Supply Chains,” by Peter and Maria Hoey, in Coin-Op #7 (Coin-Op Books)
“The Talk of the Saints,” by Tom King and Jason Fabok, in Swamp Thing Winter Special (DC)

Best Single Issue/One-Shot
Beneath the Dead Oak Tree, by Emily Carroll (ShortBox)
Black Hammer: Cthu-Louise, by Jeff Lemire and Emi Lenox (Dark Horse)
No Better Words, by Carolyn Nowak (Silver Sprocket)
Peter Parker: The Spectacular Spider-Man #310, by Chip Zdarsky (Marvel)
The Terrible Elisabeth Dumn Against the Devils In Suits, by Arabson, translated by James Robinson (IHQ Studio/ Image)

Best Continuing Series
Batman, by Tom King et al. (DC)
Black Hammer: Age of Doom, by Jeff Lemire, Dean Ormston, and Rich Tommaso (Dark Horse)
Gasolina, by Sean Mackiewicz and Niko Walter (Skybound/Image)
Giant Days, by John Allison, Max Sarin, and Julaa Madrigal (BOOM! Box)
The Immortal Hulk, by Al Ewing, Joe Bennett, and Ruy José (Marvel)
Runaways, by Rainbow Rowell and Kris Anka (Marvel)

Best Limited Series
Batman: White Knight, by Sean Murphy (DC)
Eternity Girl, by Magdalene Visaggio and Sonny Liew (Vertigo/DC)
Exit Stage Left: The Snagglepuss Chronicles, by Mark Russell, Mike Feehan, and Mark Morales (DC)
Mister Miracle, by Tom King and Mitch Gerads (DC)
X-Men: Grand Design: Second Genesis, by Ed Piskor (Marvel)

Best New Series

Bitter Root, by David Walker, Chuck Brown, and Sanford Green (Image)
Crowded, by Christopher Sebela, Ro Stein, and Ted Brandt (Image)
Gideon Falls, by Jeff Lemire and Andrea Sorrentino (Image)
Isola, by Brenden Fletcher and Karl Kerschl (Image)
Man-Eaters, by Chelsea Cain and Kate Niemczyk (Image)
Skyward, by Joe Henderson and Lee Garbett (Image)

Best Publication for Early Readers (up to age 8)
Johnny Boo and the Ice Cream Computer, by James Kochalka (Top Shelf/IDW)
Petals, by Gustavo Borges (KaBOOM!)
Peter & Ernesto: A Tale of Two Sloths, by Graham Annable (First Second)
This Is a Taco! By Andrew Cangelose and Josh Shipley (CubHouse/Lion Forge)
Tiger Vs. Nightmare, by Emily Tetri (First Second)

Best Publication for Kids (ages 9–12)
Aquicorn Cove, by Katie O'Neill (Oni)
Be Prepared, by Vera Brosgol (First Second)
The Cardboard Kingdom, by Chad Sell (Knopf/Random House Children’s Books)
Crush, by Svetlana Chmakova (JY/Yen Press)
The Divided Earth, by Faith Erin Hicks (First Second)

Best Publication for Teens (ages 13–17)
All Summer Long, by Hope Larson (Farrar Straus Giroux)
Gumballs, by Erin Nations (Top Shelf/IDW)
Middlewest, by Skottie Young and Jorge Corona (Image)
Norroway, Book 1: The Black Bull of Norroway, by Cat Seaton and Kit Seaton (Image)
The Prince and the Dressmaker, by Jen Wang (First Second)
Watersnakes, by Tony Sandoval, translated by Lucas Marangon (Magnetic/Lion Forge)