Monday, June 8, 2020

2020 Will Eisner Comic Industry Award Nominees

The nominees for the 2020 Will Eisner Comic Industry Awards were announced Thursday by Comic-Con International: San Diego, otherwise known as SDCC. This year's nominations recognize the best work from 2019 in 31 categories including comic books, graphic novels, design, and more, according to a panel of judges.

So without further ado, here are the nominees: Note: this isn't the whole list.

Best Short Story
“Hot Comb,” by Ebony Flowers, in Hot Comb (Drawn & Quarterly)
“How to Draw a Horse,” by Emma Hunsinger, The New Yorker
“The Menopause,” by Mira Jacob, The Believer
“Who Gets Called an ‘Unfit’ Mother?” by Miriam Libicki, The Nib
“You’re Not Going to Believe What I’m About to Tell You,” by Matthew Inman, The Oatmeal

Best Single Issue/One-Shot
Coin-Op No. 8: Infatuation, by Peter and Maria Hoey (Coin-Op Books)
The Freak, by Matt Lesniewski (AdHouse)
Minotäar, by Lissa Treiman (Shortbox)
Our Favorite Thing Is My Favorite Thing Is Monsters, by Emil Ferris (Fantagraphics)
Sobek, by James Stokoe (Shortbox)

Best Continuing Series
Bitter Root, by David Walker, Chuck Brown, and Sanford Greene (Image)
Criminal, by Ed Brubaker and Sean Phillips (Image)
Crowded, by Christopher Sebela, Ro Stein, and Ted Brandt (Image)
Daredevil, by Chip Zdarsky and Marco Checchetto (Marvel)
The Dreaming, by Simon Spurrier, Bilquis Evely et al. (DC)
Immortal Hulk, by Al Ewing, Joe Bennett, and Ruy José et al. (Marvel)

Best Limited Series
Ascender, by Jeff Lemire and Dustin Nguyen (Image)
Ghost Tree, by Bobby Curnow and Simon Gane (IDW)
Little Bird by Darcy Van Poelgeest and Ian Bertram (Image)
Naomi by Brian Michael Bendis, David Walker, and Jamal Campbell (DC)
Sentient, by Jeff Lemire and Gabriel Walta (TKO)

Best New Series
Doctor Doom, by Christopher Cantwell and Salvador Larocca (Marvel)
Invisible Kingdom, by G. Willow Wilson and Christian Ward (Berger Books/Dark Horse)
Once & Future, by Kieron Gillen and Dan Mora (BOOM! Studios)
Something Is Killing the Children, by James Tynion IV and Werther Dell’Edera (BOOM! Studios)
Undiscovered Country, by Scott Snyder, Charles Soule, Giuseppe Camuncoli, and Daniele Orlandini (Image)

Best Publication for Early Readers
Comics: Easy as ABC, by Ivan Brunetti (TOON)
Kitten Construction Company: A Bridge Too Fur, by John Patrick Green (First Second/Macmillan)
The Pigeon HAS to Go to School! by Mo Willems (Hyperion Books)
A Trip to the Top of the Volcano with Mouse, by Frank Viva (TOON)
¡Vamos! Let's Go to the Market, by Raúl the Third (Versify/Houghton Mifflin Harcourt)
Who Wet My Pants? by Bob Shea and Zachariah Ohora (Little, Brown)

Best Publication for Kids
Akissi: More Tales of Mischief, by Marguerite Abouet and Mathieu Sapin (Flying Eye/Nobrow)
Dog Man: For Whom the Ball Rolls, by Dav Pilkey (Scholastic Graphix)
Guts, by Raina Telgemeier (Scholastic Graphix)
New Kid, by Jerry Craft (Quill Tree/HarperCollins)
This Was Our Pact, by Ryan Andrews (First Second/Macmillan)
The Wolf in Underpants, by Wilfrid Lupano, Mayana Itoïz, and Paul Cauuet (Graphic Universe/Lerner Publishing Group)

Best Publication for Teens
Harley Quinn: Breaking Glass, by Mariko Tamaki and Steve Pugh (DC)
Hot Comb, by Ebony Flowers (Drawn & Quarterly)
Kiss Number 8, by Colleen AF Venable and Ellen T. Crenshaw (First Second/Macmillan)
Laura Dean Keeps Breaking Up with Me, by Mariko Tamaki and Rosemary Valero-O'Connell (First Second/Macmillan)
Penny Nichols, by MK Reed, Greg Means, and Matt Wiegle (Top Shelf)

Best Humor Publication
Anatomy of Authors, by Dave Kellett (SheldonComics.com)
Death Wins a Goldfish, by Brian Rea (Chronicle Books)
Minotäar, by Lissa Treiman (Shortbox)
Sobek, by James Stokoe (Shortbox)
The Way of the Househusband, vol. 1, by Kousuke Oono, translation by Sheldon Drzka (VIZ Media)
Wondermark: Friends You Can Ride On, by David Malki (Wondermark)

Best Anthology
ABC of Typography, by David Rault (SelfMade Hero)
Baltic Comics Anthology š! #34-37, edited by David Schilter, Sanita Muižniece et al. (kuš!)
Drawing Power: Women’s Stories of Sexual Violence, Harassment, and Survival, edited by Diane Noomin (Abrams)
Kramer’s Ergot #10, edited by Sammy Harkham (Fantagraphics)
The Nib #2–4, edited by Matt Bors (Nib)

Best Reality-Based Work
Good Talk: A Memoir in Conversations, by Mira Jacob (One World/Random House)
Grass, by Keum Suk Gendry-Kim, translation by Janet Hong (Drawn & Quarterly)
Kid Gloves: Nine Months of Careful Chaos, by Lucy Knisley (First Second/Macmillan)
Moonbound: Apollo 11 and the Dream of Spaceflight, by Jonathan Fetter-Vorm (Hill & Wang)
My Solo Exchange Diary, vol. 2 (sequel to My Lesbian Experience with Loneliness), by Nagata Kabi, translation by Jocelyne Allen (Seven Seas)
They Called Us Enemy, by George Takei, Justin Eisinger, Steven Scott, and Harmony Becker (Top Shelf)

Best Graphic Album—New
Are You Listening? by Tillie Walden (First Second/Macmillan)
Bezimena, by Nina Bunjevac (Fantagraphics)
BTTM FDRS, by Ezra Claytan Daniels and Ben Passmore (Fantagraphics)
Life on the Moon, by Robert Grossman (Yoe Books/IDW)
New World, by David Jesus Vignolli (Archaia/BOOM!)
Reincarnation Stories, by Kim Deitch (Fantagraphics)

Best Graphic Album—Reprint
Bad Weekend by Ed Brubaker and Sean Phillips (Image)
Clyde Fans, by Seth (Drawn & Quarterly)
Cover, vol. 1, by Brian Michael Bendis and David Mack (DC/Jinxworld)
Glenn Ganges: The River at Night, by Kevin Huizenga (Drawn & Quarterly)
LaGuardia, by Nnedi Okorafor and Tana Ford (Berger Books/Dark Horse)
Rusty Brown, by Chris Ware (Pantheon)